Це змусило коронного гетьмана М. Потоцького погодитися на переговори. З іншого боку, козацька старшина шилялася до викладання світу з поляками. Загострення посилок між старшиною та рядовими козаками, а також звільнення татар, які не поспішали на допомогу, спонукали Б. Хмельницького до припинення військових дій та підписання українсько-польського світу. 18 вересня 1651 р. в Білій Церкві було укладено мирний договір, за яким територія гетьманського управління обмежувалася Київським воєводством. У Брацлавському й Чернігівському воєводствах було відновлено польську адміністрацію. Магнатам і шляхті повернули свою маєтність. Козацький реєстр скоротили з 40 до 20 тис.


«Там жодної панщини ніколи не буде, бо й тепер її там немає, і так кажуть: “Раз її нам господар наш великий, Хмельницький, батько наш, викоренів, то і до судного дня її не буде, бо він нас із неволі фараонової вівів”. Отак з іменем Хмельницького мають ту надію, що ніколи не будуть робити панщини, кажучи, що то був Пророк і тепер, по його смерті, він завжди сидить біля одного столу з Господом Богом від обіду й до вечора. Поборів, подимних й такого роду податків і не згадуй! А якщо й випаде податок, який за гетьманським чи полковницьким універсалом раз на рік, щонайбільше два, то не перевищить цей податок десятка з лишком золотих на рік, хоч би й з найбагатшої особи. А жодного іншого тягаря на люд посполитий ніколи не буває, а надто на козаків, бо кожен є вільним вояком, а податки на тих, хто не ходить на війну... Якщо ж буде збережено Українську державу хоч на невеликій частині українських земель, то навколо неї буде пустеля Аравійська, коли наосліп туди всі люди ринуть згідно з вищезгаданими міркуваннями».
За трактату польського вельможі. 1672 р.

Прочитайте текст джерела й дайте відповіді на запитання.
1. Чому польський вельможа вбачав найбільшу загрозу для Речі Посполитої з боку козацької України?

Причини укладення перемир'я під Замостям у 1648 р.
1. Втрата боєздатності козацького війська внаслідок осінньої негоди, труднощі із постачанням війська, епідемія чуми, від якої ймовірно помер один із соратників Б. Хмельницького Максим Кривоніс.
2. Послаблення підтримки з боку татар, які після обліг Львова основні сили повернулися до Криму, а з Б. Хмельницьким залишилася незначна кількість формувань Тугай-бея.
3. Козацькі війська вийшли на географічні кордони України. Перехід польського кордону означав би воєнні дії на території Польщі без підтримки місцевого населення.
4. Б. Хмельницький та козацька старшина на той час обстоювали ідею "козацької автономії' в межах Речі Посполитої.
5. Вони ще не бачили перспективи створення незалежної Української держави.

Події 1650–1651 рр. Битва поблизу Берестечка і Білоцерківський договір. Події 1652 - 1653 рр.