Playing a video (Stop)
Powered by Haskell (GHC 8.8.4 )

  Фізична карта півкуль

   Що таке паралелі та меридіани?Екватор

Вам відомо, що Земля має форму кулі. На поверхні Землі або на її моделі – глобусі – на однаковій відстані від Північного та Південного полюсів можна намалювати коло. Це коло називається екватором . Назва “екватор” походить від латинського слова aequator – “зрівняльник”.

 

Екватор – це умовна лінія на поверхні Землі, яку проводять на рівній відстані від Північного та Південного полюсів.

 

На поверхні Землі (або на її моделі – глобусі) на однаковій відстані від екватора можна провести кола. Ці лінії називаються паралелями . Паралель можна провести через будь-яку точку на Землі.

 

Паралелі мають різну довжину в кілометрах: чим ближче до екватора, тим їхня довжина більша, чим ближче до полюсів, тим їхня довжина менша

 

Паралель – це коло, проведене на однаковій відстані від екватора.

 

Паралелі показують напрямок захід – схід. Отже, вздовж паралелі можна рухатись у цьому напрямку. Наприклад, здійснити уявну (і навіть реальну) навколосвітню подорож, рухаючись тільки на захід або лише на схід.

 

Меридіани

На поверхні Землі (або на її моделі – глобусі) можна провести уявні найкоротші (найкоротші) лінії між Північним і Південним полюсами. Ці лінії називаються меридіанами . Меридіан можна провести через будь-яку точку на Землі.

Меридіани показують напрямок північ – південь. Меридіан називають полуденною лінією (від латинського meuidianus — «полуденний»), бо опівдні тінь від предметів показує напрямок північ — південь.

 

Меридіан – це уявна найкоротша лінія, проведена поверхнею Землі між Північним і Південним полюсами.

 

Географічна карта, умовні знаки на карті
(7:42)
Play

  2.Що таке географічна карта?

  Географічна карта- зменшене в багато разів зображення на папері усієї поверхні земної кулі або її частин за допомогою масштабу й умовних знаків.

руханка "Крокуй до укриття". Світлана Ройз, ТНМК
(1:26)
Play

                  Відпочинь!

 Перевірка домашнього завдання

1.Що називається планом місцевості?

2.Чому на плані місцевості об'єкти зображені у вигляді умовних знаків?

Навіщо потрібен масштаб?

4.Як називається модель, на якій зображена уся земна поверхня?

5.Що позначено на глобусі умовними знаками?

6.Чи зручно користуватися глобусом під час подорожі?

Способи зображення поверхні Землі: глобус, план, карта. С.101-105

Зображення поверхні Землі